Na WhatsApp útočil spyware schopný převzít kontrolu nad mobilem. Stačil k tomu jediný hovor, který uživatel ani nemusel přijmout

0
244


WhatsApp, jehož služby využívá 1,5 miliardy lidí po celém světě, zatím neví, kolik telefonů spyware napadl.
autor: Reuters

Chatovací služba WhatsApp objevila chybu v zabezpečení svého programu, která umožňovala instalaci sledovacího softwaru do chytrých telefonů.

Podle deníku Financial Times odhalený program používají zejména vlády a jejich tajné služby.

Deník Financial Times a blog TechCrunch napsaly, že nalezený škodlivý software pochází od izraelské firmy NSO, která vládám prodává špionážní nástroje. Izraelský spyware zvládal řadu týdnů skrze WhatsApp útočit na chytré telefony, dostat se k citlivým datům a převzít kontrolu nad přístrojem tím, že zavolal na dané číslo, přičemž uživatel nemusel hovor ani přijmout – mobil byl pak rovnou infikovaný, podrobnosti o osudném hovoru spyware vymazal.

WhatsApp, jehož služby využívá 1,5 miliardy lidí po celém světě, se o problému dozvěděl začátkem května, zatím ale neví, kolik telefonů spyware napadl. Oznámil nicméně, že jeho týmy inženýrů v Londýně a San Francisku nepřetržitě pracovaly, aby chybu v zabezpečení odstranily. V pondělí firma vydala aktualizaci, kterou doporučuje stáhnout všem uživatelům v jejich vlastním zájmu. 

“Chyba byla v kódu samotné aplikace, proti tomu se nedá jednoduše bránit. Žádný kód není perfektní, v tomto případě je ale dopad chyby masivní. Vývojový tým už problém odstranil, doporučuji proto aplikaci co nejdříve aktualizovat na novější verzi. Obecně je také dobré zvážit, co aplikacím při instalaci povolit, přístup k mikrofonu například není vždy nezbytný,” řekl HN Miloslav Lujka, expert vzdělávacího projektu Digitální pevnost.

Podle upozornění vydaného v noci na úterý se chyba týkala telefonů s operačním systémem Android od Googlu, applovských iPhonů, zařízení se systémem Windows Phone od Microsoftu i Tizen od Samsungu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.Source link